Poziom inflacji? Do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

„Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.”.

„Prof. Mączyńska powiedziała, że inflacja utrzymywana w odpowiednich granicach nie jest groźna. – Polska wyróżnia się relatywnie wysokim poziomem inflacji. Jeżeli utrzymuje się ona w granicach, które nie niszczą gospodarki, to jest zjawisko pożądane. Stąd NBP wyznacza cel inflacyjny. Wynosi on 2,5 proc. z odchyleniem 1 pkt proc. Na razie wymyka się ona spod tych rygorów. Jedni ekonomiści uważają, że jest to przejściowe a inni są zdania, że może to się rozwinąć – powiedziała.”.

Więcej informacji na stronie: polskieradio24.pl

Przeczytano: 780 razy.

PTE_AG

Następny wpis

Pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę

śr. lip 28 , 2021
To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni – mówiła w Polskim Radiu […]