Etyka i ekonomia. W stronę nowego paradygmatu, red. E. Mączyńska, J. Sójka, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa 2017.

Książka dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej.

Zob. dół strony (pod opisem): książkę można pobrać lub przejrzeć w przeglądarce.

Etyka i ekonomia to dwa sposoby myślenia, o których zwykło się sądzić, że mają zasadniczo odmienny charakter. W pierwszym dominuje element normatykwny, czyli projekt określonego rozumienia dobra, sprawiedliwości, równości, praw jednostki, a nawet praw zwierząt.

Myślenie ekonomiczne z kolei aspiruje do bycia naukową analizą życia gospodarczego (lub szerzej: społecznego), przy czym aspiracje te sięgają dalej aniżeli tradycyjne generalizacje nauk społecznych – czasami ideałem staje się zmatematyzowane przyrodoznawstwo.

W odniesieniu do obu dyscyplin zapomina się jednak o innych, mniej oczywistych ich składnikach. W etyce na przykład obecne są analizy opisowe uwzględniające odmienne podejścia do zagadnień etycznych w różnych społeczeństwach, a także rozważania historyczne nad krystalizowaniem się poszczególnych teorii etycznych w toku dziejów.

Ekonomia z kolei, m.in. dzięki studiowaniu historii jej samej oraz towarzyszących jej dziejów gospodarki, ukazuje nie tylko zależność od kontekstu historycznego, ale także swoją – by tak rzec – założeniowość. Ta ostatnia może mieć także charakter normatywny, nawet jeśli na co dzień jest on wyparty z samoświadomości metodologicznej ekonomistów.

Samo pojęcie racjonalności – jak się uważa – zakłada pewne ideały moralne, z którymi niekoniecznie trzeba się zgadzać.

Zachęcamy do lektury tej książki w przekonaniu, że sprzyjać to może pogłębieniu refleksji na temat etycznych aspektów w teorii ekonomii i życiu społeczno-gospodarczym oraz przekładaniu się tych refleksji na praktykę. Stąd też niniejsza publikacja kierowana jest do szerokiego kręgu czytelników, zarówno naukowców, jak i praktyków, ale też studentów uczelni ekonomicznych i innych.

Mamy nadzieję, że zainteresuje ona głównych kreatorów i regulatorów życia społeczno-gospodarczego na różnych szczeblach władzy. 

[fragment pochodzi ze wstępu książki]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz bezpłatnie [1.58 MB]

 

Przeczytano: 1547 razy.

Następny wpis

Społeczna Gospodarka Rynkowa: Polska i integracja europejska, red. E. Mączyńska, P. Pysz, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne & Fundacja Konrada Adenauera, Warszawa 2018

sob. lis 3 , 2018
Książka dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej. Zob. dół strony (pod opisem): książkę można pobrać lub przejrzeć w przeglądarce. Przeczytano: 1548 razy.