Takie tempo wzrostu to sfera marzeń

Pani Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska odnosi się do średniej płacy na poziomie 2000 €.

„Oczywiście, nikt nie jest w stanie stwierdzić na sto procent, co będzie w przyszłości, ale takie tempo wzrostu to raczej sfera marzeń. Obecnie będziemy mieć spadek PKB, a w przyszłym roku prognozuje się odbicie, ale na poziomie kilku, ale nie kilkunastu procent. Przez długi okres płace rosły u nas wolniej od PKB, co jest charakterystyczne dla okresu transformacji. W trakcie rządów PiS to się zmieniło i tempo wzrostu płac przyspieszyło. Tempo wzrostu musi być powiązane ze wzrostem wydajności pracy. Jeśli dzieje się inaczej, to może stanowić naruszenie reguł racjonalności ekonomicznej, a to nigdy nie sprzyja gospodarce”.

Więcej>> Fakt.pl: Prezydent: średnia pensja ma wynosić 2 tys. euro. Ekonomiści: to marzenie

Przeczytano: 1061 razy.

PTE

Następny wpis

Elżbieta Mączyńska, Nowa Normalność wymaga głębokich reform systemu społeczno-ekonomicznego, "Rynek Opinii" 2020, nr 2, s. 17-18.

pt. lip 3 , 2020
Uprzejmie informujemy, że w dziale publikacje został udostępniony artykuł: Elżbieta Mączyńska, Nowa Normalność wymaga głębokich reform systemu społeczno-ekonomicznego, „Rynek Opinii” 2020, nr 2, s. 17-18. >> Przejdź do artykułu i przeczytaj Pobierz: Przeczytano: 1062 razy.