Pandemia tylko uwydatniła dysfunkcje współczesnego świata

O tym, że świat jest spękany i się chwieje wiadomo było już od lat. Wskazywały na to liczne symptomy, analizy gospodarcze, napływające ze strony wielu naukowców i badaczy. Pomimo wielu sygnałów ostrzegawczych nikt jednak nie spodziewał się tak ogromnego nasilenia zagrożeń wynikających z globalnej epidemii i to na dodatek w tak krótkim czasie.

O ocenę sytuacji gospodarczej w dobie panującej pandemii na świecie została po raz kolejny – jako ekspert – poproszona prof. Elżbieta Mączyńska. Jasno podkreśliła na początku, że nie znamy jeszcze pełnej skali kryzysu, ani wywołanych nim zmian. Wynika to bowiem z braku czasu oraz pełnych możliwości do przeprowadzania kompleksowych badań na ten temat. Możliwe stają się obecnie wstępne szacunki, oceny i prognozy, które jak wiadomo powszechni bywają często bardzo rozbieżne.

W artykule Pani Profesor podjęła mimo wszystko próbę określenia cech obecnej sytuacji z jednoczesnym wskazaniem na  dysfunkcje współczesnego świata, które doprowadziły do tego, iż świat nie był przygotowany na kryzys o takiej skali.

Biznes.GazetaPrawna.pl: Mączyńska – Symptomy zagrożeń kryzysowych były widoczne. Pandemia obnażyła dysfunkcje

 

Przeczytano: 1676 razy.

PTE_KMH

Następny wpis

Obecny kryzys to dopiero początek. Pora się obudzić

pt. kw. 24 , 2020
Niestety ekonomiści nie mają najmniejszych wątpliwości: kryzys mający miejsce w 2020 roku jest kryzysem wyjątkowym. W zatrważającym tempie objął cały świat. Nigdy dotąd nie było jeszcze tak poważnego w skutkach kryzysu. W opinii Prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – prof. Elżbiety Mączyńskiej obecne szaleństwo, które ma miejsce w gospodarce i nie […]