PKB jako środek a nie cel sam w sobie

W artykule, który ukazał się  na łamach Obserwatora Finansowego – serwisu o kierunkach i trendach rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej w Polsce i na świecie została poruszona kwestia m.in. PKB jako miary odzwierciedlającej rozmiar i dynamizm gospodarki rynkowej. Pani Profesor Elżbieta Mączyńska wskazała na wady i zalety stosowania tego współczynnika, podkreślając jednocześnie , iż współcześnie jedna miara stanowczo nie wystarcza.

Co więcej Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego odniosła się również do zagadnień związanych z problemem zmian w ekonomii. Zdaniem uczonej nie ma jedynie słusznych teorii. Ekonomia tworzy teorie stanowiące syntezę dokonujących się zjawisk społecznych. Jeżeli nawet trzymamy się jednego modelu, to ważne jest, by był on w pełni dostosowywany do zmieniającej się rzeczywistości. 

Zapraszamy do zapoznania się z całym, niezwykle obszernym i zarazem ciekawym artykułem.

Obserwatorfinansowy.pl: PKB powinien być środkiem, a nie celem

 

Przeczytano: 1464 razy.

PTE_KMH

Następny wpis

„Uwielbienie” PKB przyczyną wynaturzeń w środowisku naturalnym

pt. lis 22 , 2019
W dniach 19-20 listopada 2019 roku, w Centrum Kongresowym ICE Kraków  odbyła się czwarta, rekordowa edycja Open Eyes Economy Summit. Kongres stanowił niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najważniejszymi i najgorętszymi trendami m.in. we współczesnej myśli ekonomicznej oraz spotkania inspirujących ludzi ze świata biznesu, nauki, kultury i sztuki. Składał się z […]