Podwyżka płac a poprawa systemu edukacji w Polsce

Tym razem Pani Profesor Elżbieta Mączyńska była gościem Telewizji wPolsce i podzieliła się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania systemu edukacji w Polsce i podwyżek dla nauczycieli.

Pani Profesor – choć jak sama podkreśla – jako nauczyciel, wykładowca z wieloletnim stażem – rozumie doskonale trud wykonywanego zawodu i tym samym postulaty zgłaszane przez ZNP (m.in. dotyczące podwyżek wynagrodzeń). Należy przy tym jednak zauważyć, że jeżeli mamy współcześnie do czynienia z tzw. „dziurawym” systemem edukacji to dofinansowanie grupy społecznej, jaką są nauczyciele niekoniecznie może przynieść dobry, oczekiwany rezultat. Ubolewa bowiem nad faktem, że w całej prowadzonej dyskusji na temat edukacji mówi się o płacach przy jednoczesnym braku poruszania kwestii zmian systemowych i programowych. Pani Profesor Elżbieta Mączyńska wspomina o wielu wadach systemu, nad którymi należałoby się pochylić – m.in. o braku identyfikacji młodych talentów przez praktyczne „wrzucanie do jednego worka” wszystkich  uczniów (np. w danej klasie), a także nastawieniu systemu na wpajaniu wiedzy a nie na myśleniu czy współpracy. Na uwagę jej zdaniem zasługuje ponadto system motywacyjny nauczycieli, który powinien być skorelowany z efektami pracy nauczyciela. Wiadomo bowiem, iż tak w zasadzie prawie nie jest.

W podsumowaniu Pani Profesor podkreśla, że istnieje ogromna potrzeba głębokich zmian – nie drastycznych, wprowadzonych jedna ustawą czy rozporządzeniem, lecz krok po kroku – ewolucyjnie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym wywiadem.

 

Przeczytano: 1529 razy.

PTE_KMH

Następny wpis

PKB jako środek a nie cel sam w sobie

wt. lis 19 , 2019
W artykule, który ukazał się  na łamach Obserwatora Finansowego – serwisu o kierunkach i trendach rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej w Polsce i na świecie została poruszona kwestia m.in. PKB jako miary odzwierciedlającej rozmiar i dynamizm gospodarki rynkowej. Pani Profesor Elżbieta Mączyńska wskazała na wady i zalety stosowania tego współczynnika, […]
Prezes PTE