Serwis FORSAL.PL opublikował artykuł nt. „Import rośnie mocniej od eksportu. NBP podał najnowsze dane o handlu zagranicznym”. Szczególnie interesujący wydaje się temat predykcji ekonomistów, którzy nie doszacowali wielkość deficytu obrotów bieżących.

W artykule zauważono, że wielkość deficytu obrotów bieżących jest znacznie mniejsza niż wskazywałyby na to predykcje ekonomistów, co potwierdza także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska.

Profesor pozytywnie ocenia dodatnie saldo usług, podkreślając, że główny udział kreowaniu dodatniego salda miały usługi transportowe. Ekspertka przestrzega jednak, że trend ten nie będzie się stale utrzymywał:
Jeśli chodzi o dodatnie saldo usług w wysokości 4,7 mld zł, należy to ocenić pozytywnie. W tym przypadku o saldzie decydują głównie nasze usługi transportowe. Nie wiadomo jednak jak trwała to będzie tendencja. Coraz więcej jest bowiem zabiegów ze strony innych krajów, dla których Polska jest silną konkurencją, aby utrudnić działanie polskich firm transportowych na takich rynkach jak niemiecki, czy francuski.
Zachęcamy do lektury materiału źródłowego:

Przeczytano: 248 razy.