Prof. Elżbieta Mączyńska była gościem programu „Puls gospodarki” PolskiegoRadia24. Wątkiem przewodnim audycji był handel w niedziele. Na początku audycji Profesor została zapytana o opinię dot. regulacji zakazujących handlu w niedziele.

Ekspertka zauważyła, że należałoby przede wszystkich wyjść od sprawdzenia czy  przestrzegane są przepisy Kodeksu pracy, m.in. czas pracy, należyte traktowanie, należyte płace.

Tutaj regulacje w ogóle są niepotrzebne i powinno się dać swobodę w podejmowaniu decyzji właścicielom firm, sieci, sklepów, czy pracują w niedziele, czy nie. Uważam, że powinno się przede wszystkim solidnie sprawdzać przestrzeganie zasad, które obowiązują w prawie pracy. Sprawdzać, czy pracownicy nie pracują za długo, czy są traktowani należycie, czy nie są wymuszane na nich zasady, które są sprzeczne z Kodeksem pracy.
Przede wszystkim zaś jest kwestia płatności za pracę w niedziele, to, jakie są stawki za pracę w niedziele. Państwowa Inspekcja Pracy i instytucje odpowiedzialne za porządek na rynku pracy nie czynią tego, co należy i to od tego należałoby zacząć. Być może wtedy, gdyby okazało się, że należy płacić należycie i przestrzegać prawa pracy, część przedsiębiorstw z własnej nieprzymuszonej woli stwierdziłaby sama, że nie opłaca się pracować w niedziele.
Jak podkreśla prof. Mączyńska, w czasach nowej cywilizacji (postindustrialnej/cyfrowej) powinno się elastycznie podchodzić do spraw związanych z handlem w niedziele. Zatem sztywne rozwiązania nie są do przyjęcia, raczej są one następstwem starej cywilizacji.
Zapraszamy do odsłuchania audycji na stronie POLSKIEGO RADIA (link poniżej):

Przeczytano: 795 razy.