Wykorzystywać kapitał krajowy

Wykorzystywać kapitał krajowy… – w większym stopniu niż obecnie…
Na stronie Polskiego Radia PL można zapoznać się z fragmentami rozmów przeprowadzonych z ekspertami.
Interesujący jest fragment wypowiedzi prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, która zwraca uwagę na to, aby zwiększyć wykorzystanie kapitału krajowego, bo może to przynieść korzyści dla społeczeństwa i gospodarki.
Podkreśliła, że po 27 latach transformacji przyszedł najwyższy czas, aby zwiększyć udział kapitału własnego w sektorze bankowym.

Zdaniem ekspertki na początku transformacji zasadne było korzystanie w tak dużym stopniu z kapitału zagranicznego, wówczas Polska nie miała własnego kapitału, dlatego korzystała z zagranicznego.

Sektor bankowy charakteryzował się w Polsce tym, że ok. 70 proc. własności kapitału w tym sektorze to była własność kapitału zagranicznego. Przyczyn tego było wiele, Polska była na początku transformacji i była biedna i nie miała własnego kapitału, była skazana na kapitał zagraniczny. Poza tym nie mieliśmy odpowiedniej kultury rozwoju sektora bankowego i to można było uzasadnić. Natomiast teraz, po 27 latach transformacji, stać nas na wzrost udziału kapitału własnego. I to ma znaczenie. Ponieważ jeżeli klient zaciąga kredyt w jakimkolwiek banku, który należy do właściciela zagranicznego, to wówczas odsetki od kredytu należą do tego właściciela. I wypływają bezpowrotnie w formie udziału w zysku, w postaci dywidend. Dlatego ważne jest, żeby w większym stopniu wykorzystywać kapitał krajowy, bo to może przynieść korzyści dla nas i dla całej gospodarki.
Szerzej na stronie Polskiego Radia PL:

Wykorzystywać kapitał krajowy

Przeczytano: 1330 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

Gospodarczy patriota

pon. lut 6 , 2017
Czym jest patriotyzm gospodarczy? Kim jest gospodarczy patriota? Czy warto być gospodarczym patriotą? Na te i na inne pytania odpowiadała prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Radiu TOKFM w programie „OFF Czarek”. Rozmowę z prof. Elżbietą Mączyńską przeprowadził Cezary Łasiczka po lekturze wywiadu opublikowanego w miesięczniku […]
Prof. Elżbieta Mączyńska