Kto pożycza, ten rządzi

Tematem dnia była problematyka długu, nie tylko polskiego, ale również japońskiego.

W mediach pojawiły się artykuły, w których powołano się na wypowiedzi ekspertów z dziedziny ekonomii i finansów, w tym na wypowiedź (dla PAP) prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej. Profesor klarownie wyjaśniła, że:

„Kto pożycza, ten rządzi. Im bardziej jest kraj zadłużony, tym mniej ma swojej suwerenności. Widać to było po tym, co się działo w Grecji i w innych krajach”.

Za przykład braku pełnej suwerenności można uznać okres 80./90. XX w.

„Wtedy Polska nie miała specjalnie wyboru, który model ustrojowy wybrać. Musiała podporządkować się wskazówkom Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ponieważ od tego zależało, czy polskie długi zostaną umorzone, czy nie i w jakim stopniu. Byliśmy krajem na kolanach, bardzo zadłużonym. W związku z tym nie mieliśmy pełnej suwerenności w rozwiązaniu naszych spraw ustrojowych. Japonia jest dziś zadłużona u swoich obywateli – poprzez obligacje Skarbu Państwa, które nabywają Japończycy. Natomiast w polskim długu rzeczywiście jest duży udział zadłużenia zagranicznego”.

TVN24Bis Rzeczpospolita Money PL Gazeta Prawna

Przeczytano: 3621 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

Dlaczego Polacy popieraja obniżenie wieku emerytalnego?

pon. lip 25 , 2016
Prof. Elżbieta Mączyńska, dr Małgorzata Bonikowska i Janusz Jankowiak byli gośćmi Macieja Głogowskiego w programie „EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka”. W programie dyskutowano na temat „Dlaczego Polacy popierają obniżenie wieku emerytalnego?”. Przeczytano: 3622 razy.