Reforma emerytur?

Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska była gościem Krzysztofa Grzybowskiego w Polskim Radiu 24.

Profesor E. Mączyńska rozmawiała na temat planu dot. reformy polskich emerytur. Zdaniem Profesor reforma jest po pierwsze potrzebna, a po drugie oczywista. OFE nie funkcjonowało należycie dobrze, co też można odczuć w nastrojach przyszłych emerytów – relatywnie mało osób zostało już w OFE. Powodem przenoszenia się, a raczej odchodzenia od OFE jest ujemna stopa zwrotu, która konotuje fakt pomniejszania się wkładów. Ludzie raczej oczekują, aby ich fundusze profitowały, czyli były należycie inwestowanie.

okladka M.A. OrensteinProfesor Mączyńska nawiązała do książki M.A. Orensteina, pt. „Prywatyzacja Emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego” (polskie wydanie jest dostępne w internetowej księgarni PTE www.ksiazkiekonomiczne.pl).

Jak wynika z tej pozycji literaturowej, kraje na dorobku, takie jak Polska, nie powinny angażować się w OFE, gdyż od samego początku były to systemy problematycznie zorganizowane.

Polskie Radio

Reforma emerytur?

Przeczytano: 1371 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

Kto pożycza, ten rządzi

czw. lip 14 , 2016
Tematem dnia była problematyka długu, nie tylko polskiego, ale również japońskiego. W mediach pojawiły się artykuły, w których powołano się na wypowiedzi ekspertów z dziedziny ekonomii i finansów, w tym na wypowiedź (dla PAP) prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej. Profesor klarownie wyjaśniła, że: „Kto pożycza, ten rządzi. Im bardziej jest […]