Profesor Elżbieta Mączyńska była gościem Wiktora Legowicza w programie „Porozmawiajmy o ekonomii” na antenie TVP Warszawa. Rozmawiano między innymi o deflacji, płacach, programie Morawieckiego, neoliberalizmie a także o szkolnictwie wyższym.

W programie poruszono kwestię deflacji i prognoz dot. odwrócenia trendu deflacyjnego. Jak dostrzegła Prof. Elżbieta Mączyńska, deflacja jest „usypiaczem” gospodarki, dlatego potrzebna jest niewielka inflacja, która to pobudzi procesy gospodarcze.

Zdaniem ekonomistki, problemy deflacji wymagają zastanowienia się nad systemem wynagrodzeń, kształtowania rynku pracy, bowiem dynamika płac nie powinna wyprzedzać dynamiki produktywności. W Polsce nadal jest niski poziom zatrudnienia i aktywności zawodowej, są również bariery w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Toteż pracodawcy powinni „przyciągać” potencjalnych pracowników odpowiednim wzrostem płac. Ten krok wyprzedził rząd, podwyższając płacę minimalną do 2 tys. zł. Jak eksplikuje profesor, niskie płace hamują rozwój, podczas gdy wyższe płace skłaniają do innowacyjności.
W programie również szeroko omówiono meritum neoliberalizmu, ordoliberalizmu i liberalizmu. Profesor Elżbieta Mączyńska wyjaśniła, jak należy pojmować i delimitować te pojęcia.
Nawiązano także do szkolnictwa zawodowego. Program trwa ok. 20 minut. Więcej na stronie TVP Warszawa. Link dostępny jest poniżej.
Obejrzyj program

Przeczytano: 269 razy.