Etyka w biznesie

Etyka w biznesie – teoria sobie, praktyka sobie.

Elżbieta Mamos z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia przygotowała materiał o etyce w biznesie, który został zaprezentowany w audycji „Wszystko o gospodarce” w radiowej Jedynce.

O wypowiedź w tym temacie poproszono prof. dr hab. Elżbietę Mączyńską – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i profesor ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Profesor eksplikuje, że „mądrzy przedsiębiorcy dbają o swoich pracowników, ponieważ wiedzą, że to się w ostatecznym rachunku przekłada na ich korzyść, renomę, i tak dalej”.  Ponadto prof. Elżbieta Mączyńska, zauważa, że „z punktu widzenia praktyki gospodarczej nie jest niestety najlepiej. Chociaż w teorii powstało wiele opracowań, analiz, badań to jednak nie przekłada się to w dostatecznym stopniu na praktykę”.

Podsumowując poruszany problem w audycji „Wszystko o gospodarce”, należy przytoczyć ostatnie zdanie wypowiedzi Profesor Mączyńskiej. Holistycznie ujmuje ono etykę w biznesie i osadza ją w polskich realiach.

„Niestety te dekady dominacji hasła „Chciwość jest dobra” zrobiły swoje i w związku z tym kultura relacji wypierana jest przez kulturę transakcji”.

Odsłuchaj

ETYKA W BIZNESIE

 

Przeczytano: 948 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

Ośrodek analizy efektywności wykorzystania środków finansowych na ochronę zdrowia

pon. cze 13 , 2016
<blockquote><p text-align="justify"> Profesor Elżbieta Mączyńska na łamach Gazety Lekarskiej podkreśla, że "w Polsce potrzebny jest interdyscyplinarny, specjalistyczny ośrodek analizy efektywności wykorzystania środków finansowych na ochronę zdrowia, nie tylko pod kątem ich racjonalności dla systemu, ale również dla całej gospodarki". Jak zauważa Profesor Mączyńska w świetle aktualnych trendów demograficznych, problematyczne są zarówno kwestie nierówności w sferze dostępu do usług medycznych (w stosunku do krajów UE), jak również kwestie dot. obniżenia produktywności, co może przełożyć się na spowolnienia (a nawet zahamowanie) rozwoju gospodarczego. Zdaniem Profesor, niezbędne jest stosowanie całościowego rachunku, dzięki któremu będzie można dokonać holistycznej analizy kosztów oraz efektów procedur, które zostały zastosowane. <BR><BR> [fusion_text][button link="http://prezes.pte.pl/dalej/gazetalekarska-pl-racjonalne-wydatki-ochrone-zdrowia/" color="default" size="small" type="" shape="" target="_blank" title="" gradient_colors="|" gradient_hover_colors="|" accent_color="" accent_hover_color="" bevel_color="" border_width="1px" shadow="" icon="fa-plus" icon_position="left" icon_divider="no" modal="" animation_type="0" animation_direction="left" animation_speed="1" alignment="" class="" id=""]Więcej[/button] <BR><BR> </blockquote></p>