Adam Glapiński szefem NBP

W prasie i serwisach informacyjnych pojawiły się artykuły o powołaniu nowego szefa NBP.

Znalazły się w nich wypowiedzi ekspertów, którzy oceniają wyzwania stojące przed prof. A. Glapińskim. Wśród nich, znajduje się obszerny komentarz prof. Elżbiety Mączyńskiej.

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej głównym wyzwaniem dla prof. A. Glapińskiego będzie przede wszystkim deflacja, a nie, jakby mogło się sądzić, pomoc frankowiczom. Ekspertka zauważa, że bank centralny powinien być niezależny i mieć na uwadze zdrowe finanse. Innymi słowy NBP nie powinien włączać się w sytuacje konfliktowe, takie jak kwestie pomocy frankowiczom, gdyż mogłoby to świadczyć o stronniczości i utraceniu niezależności.

Profesor Mączyńska podkreśla, że niełatwym zadaniem dla szefa NBP będzie ukierunkowanie wszelkich działań na przeciwdziałanie deflacji, podczas gdy zarówno teoria ekonomii, jak i doświadczenia banków centralnych, czy sektora finansowego przygotowane są na przeciwdziałanie inflacji. Niemniej Profesor Mączyńska ufa, że prof. Glapiński jako człowiek z szeroką wiedzą i bogatym doświadczeniem sprosta temu zadaniu.

Jak eksponuje ekonomistka, nie ma 100% pewności, że prognozy o nadejściu inflacji będą trafne, gdyż poprzednie kwartalne prognozy o jej nadejściu nie sprawdziły się. Dlatego prezes PTE, widzi w osobie prof. Glapińskiego, nie tylko dobrego teoretyka, ale również praktyka, który zaangażuje się w przeciwdziałanie deflacji. Tym bardziej jest to poważny problem, gdyż – jak przestrzega ekonomistka – deflacja może pogłębić niekorzystne procesy dla gospodarki i wprowadzić gospodarkę w sekularną stagnację. Więcej na ten temat można znaleźć w artykułach, po kliknięciu na poniższe linki.

POLSAT NEWS
INTERIA
PULS BIZNESU
POLSKIE RADIO
RADIOEM

 

Adam Glapiński szefem NBP.

Przeczytano: 998 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

Etyka w biznesie

pon. cze 13 , 2016
Etyka w biznesie – teoria sobie, praktyka sobie. Elżbieta Mamos z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia przygotowała materiał o etyce w biznesie, który został zaprezentowany w audycji „Wszystko o gospodarce” w radiowej Jedynce. O wypowiedź w tym temacie poproszono prof. dr hab. Elżbietę Mączyńską – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i […]