Od problemu frankowiczów po problem bezpieczeństwa energetycznego

Błażej Prośniewski zaprosił prof. Elżbietę Mączyńską, Rolanda Paszkiewicza i Jana Cipiura do programu „Puls gospodarki”. Program był emitowany w Polskim Radiu 24 w dn. 08.06.2016 r. Przewodnim tematem audycji był problem frankowiczów i wiążąca się z ich problemem pomoc, jednak nawiązano także do tematu bezpieczeństwa energetycznego i Unii Energetycznej.

Podczas audycji podano koszty przewalutowania kredytów frankowych (dla banków), które oscylują w granicy 30-40 mld zł według szacunków ekspertów prezydenta i będą rozłożone na 30 lat. Natomiast według KNF-u sięgają one ok. 67 mld zł, a z szacunków NBP wynika, że wynoszą one ok 44 mld zł.

Profesor Mączyńska zapytana, od czego zależą te różnice w przedstawionych prognozach kosztów przewalutowania kredytów we frankach, zauważyła, że pochodzą one przede wszystkim z różnych źródeł pozyskiwania danych i stosowania różnych modeli wyliczeń. Ekspertka zauważyła, że dyskusyjna jest kwestia rozłożeniach tych kosztów w czasie.

W audycji nie zabrakło również nawiązania do zmiany szefa NBP. W pozytywnym tonie wypowiedziano się o zasługach prof. Marka Belki, jak również pozytywnie przedstawiono mocne strony prof. Adama Glapińskiego.

Za najciekawszy fragment audycji należy uznać dyskusję na temat Unii Energetycznej i wzmocnienia siły przetargowej Unii Europejskiej względem Rosji. Kwestia ta wydaje się być istotna w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego. Dosyć niepokojącym sygnałem wydaje się być niechęć do Unii Energetycznej „najmocniejszej” gospodarki w Unii Europejskiej – Niemiec. Szeroko na ten temat wypowiedziała się Profesor Mączyńska.

Pozostając przy temacie energii, goście Błażeja Prośniewskiego rozmawiali także o przykładach dobrych praktyk w transporcie, które niewątpliwie obniżyłyby energochłonność gospodarki. Należy zaznaczyć, że przykłady te wpisywałyby się w strategie AVOID i IMPROVE.

 

Słuchaj

Przeczytano: 810 razy.

PTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Następny wpis

O kwestii frankowiczów

czw. cze 9 , 2016
Profesor Elżbieta Mączyńska przedstawiła swoje stanowisko na temat rozstrzygania kwestii frankowiczów poprzez działania ustawowe, proponując alternatywne rozwiązania. „Generalnie jestem przeciwna rozstrzyganiu tej kwestii frankowiczów poprzez działania ustawowe, czy też takie działania na tak wysokim szczeblu. Ja rozumiem, że Pan prezydent się zobowiązał i chce z tego zobowiązania się wywiązać, ale […]